Kosmiczne obiekty

Asteroida wielkości auta zbliża się do Ziemi i minie ją o małą odległość.

W katalogu obiektów kosmicznych, które przelatują blisko Ziemi, NASA ma już zarejestrowanych 35 tysięcy asteroid. Potencjalne zagrożenie, jakie stanowią te obiekty, jest minimalne, a szansa na trafienie Ziemi jest naprawdę niewielka. NASA wykryła już największe i potencjalnie najniebezpieczniejsze asteroidy, ale pojawiły się także mniejsze kosmiczne skały, takie jak 2024 GJ2, które mogą się zbliżyć do Ziemi w bardzo krótkim czasie.

Jedna z tych mniejszych skał, oznaczona jako 2024 GJ2, przeleci nad Australią o 20:31 z odległości około 12 tysięcy kilometrów. Obiekt ten minie nas zatem bardzo blisko. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) dodaje, że ten obiekt wskazuje na możliwość wykrywania nawet bardzo małych skał w pobliżu Ziemi, a te możliwości będą się stale zwiększać.

Zwiększające się możliwości wykrywania obiektów kosmicznych są istotne, ponieważ ludzkość coraz częściej eksploruje kosmos. Planowane są załogowe loty na Księżyc, a w przyszłości także na Marsa. Dlatego rola wykrywania i monitorowania kosmicznych obiektów staje się coraz ważniejsza.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *