Astronomy & Astrophysics

Kręgi świetlne na innej planecie: znane zjawisko obserwowane poza Ziemią.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera. WASP-76b to egzoplaneta odkryta w 2013 roku, znajdująca się około 637 lat świetlnych od Ziemi. Jej masa wynosi około 90 proc. masy Jowisza, ale jest przy tym dwa razy szersza.

Egzoplaneta ta jest tak blisko swojej gwiazdy, że potrzebuje niecałych dwóch dni na jej okrążenie. Naukowcy odkryli, że WASP-76b jest zablokowana pływowo, co oznacza, że jedną stroną jest cały czas skierowana w stronę gwiazdy — takie samo zjawisko obserwujemy na naszym Księżycu. Oświetlona strona WASP-76b osiąga temperaturę około 2,4 tys. st. C, podczas gdy strona ciemna jest wyraźnie chłodniejsza.

W nowym badaniu, opublikowanym 5 kwietnia w czasopiśmie “Astronomy & Astrophysics”, naukowcy przeanalizowali nowe dane dotyczące WASP-76b. Ujawniła “jasną plamę światła” pochodzącą ze wschodniego krańca egzoplanety, wzdłuż granicy, gdzie na planecie stale spotykają się dzień i noc. Zjawisko to powstaje, gdy światło słoneczne przechodzi przez małe otwory między cząsteczkami wody w chmurach lub mgle, zginając światło i rozdzielając je na poszczególne długości fal. Jednak teoria o wystąpieniu glorii na WASP-76b opiera się na “niewiarygodnie słabym sygnale”, więc nie jest pewna.

Teraz potrzebne są dalsze dowody, aby jednoznacznie stwierdzić, że to intrygujące światło jest glorią. Theresa Lüftinger, astrofizyk ESA, która nie była zaangażowana w badanie, powiedziała, że jeżeli okaże się, że jest to rzeczywiście gloria, naukowcy mogą wykorzystać te dane do poszukiwania większej liczby pozasłonecznych przykładów takich zjawisk optycznych w atmosferach innych egzoplanet, aby dowiedzieć się więcej o tym zagadkowym zjawisku.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *