Windows 11 Software Comparison

Windows 11: Czy jest łatwiejszy w użyciu niż Windows 10?

Narzędzia do testów porównawczych nie zawsze są w stanie określić, czy Windows 11 działa szybciej niż Windows 10. Oczywiście można użyć benchmark, aby sprawdzić, jak dobrze działa twój sprzęt.

Z reguły większa liczba punktów jest lepsza, niestety nie zawsze ma to swoje odzwierciedlenie w typowej pracy. Każdy ma świadomość, że wymagania sprzętowe kolejnych generacji oprogramowania rosą, jednak patrząc przez pryzmat historyczny na zapotrzebowanie kolejnych wersji Windows na moc obliczeniową, nie zawsze nowsza wersja miała większe wymagania i wolniej działała.

Aktualnie, bardziej niż na obsłudze sprzętowej, Microsoft skupia się na ergonomii, na wygodzie obsługi. Zobaczmy, jak bardzo udało im się dopracować Windows 11.

W tym artykule wybraliśmy dziesięć działań, które występują w codziennym użytkowaniu komputera jako przykłady. Podajemy liczbę kliknięć myszą wymaganą do wykonania zadań w systemach Windows 10 i Windows 11.

Mniej kliknięć oznacza łatwiejszą obsługę i szybsze działania. Windows 10 i Windows 11 są niemal identyczne w użytkowaniu pod wieloma względami, starszy system poprzez aktualizacje jest doposażany i unowocześniany, zaś sam Windows 11 jest jego następcą.

Aspekty podsumowane w tym artykule podkreślają ważne różnice. Jeśli chcesz przeprowadzić prawdziwy test porównawczy, zapoznaj się z artykułem.

Sam proces ewolucji zmienia jednak podejście do wykonywania niektórych czynności, przez co odnajdujemy różnice w interfejsie użytkownika i podejściu do obsługi. Przeprojektowane menu kontekstowe w Windows 11 są wizualnie oszałamiające – przynajmniej jeśli lubisz efekty przezroczystości.

Windows używa ich po raz pierwszy w najnowszej wersji. Z drugiej strony, funkcjonalnie, nowe listy menu prawego przycisku myszy są ograniczone.

Zainstalowane programy często nie mają autoryzacji do wprowadzenia w tym miejscu skrótów i poleceń. Windows 11 nie pozwala również użytkownikom na integrację oprogramowania z menu kontekstowym w rejestrze.

Ponadto niektóre polecenia menu kontekstowego znane z Windows 10 zniknęły. Na szczęście kliknięcie myszą na wpis na dole nowego menu kontekstowego wywołuje stary odpowiednik menu (o mniej ekspansywnych wymiarach): “Pokaż więcej opcji”.

W razie potrzeby można użyć narzędzia “Klasyczne menu kontekstowe systemu Windows 11”, aby wyświetlić je na stałe. Pierwszy test polegał na zmodyfikowaniu pliku TXT i zawierał komendy z linii poleceń.

Plik BAT zapisany na pulpicie i edytowany za pomocą wywołanego poprzez menu kontekstowe edytora Notatnik (notepad.exe). Nowszy system wymaga kliknięcia małego przycisku z trzema kropkami, podczas gdy Windows 10 wymaga jedynie kliknięcia myszą w dowolnym miejscu linii aplikacji, która ma zostać usunięta.

Pod względem liczby kliknięć rywale są na równi. Używanie Windows 11 jest wygodne i nie odbiega za bardzo od Windows 10, pod warunkiem, że się przyzwyczaisz do nowych rozwiązań.

Nowszy system jest czasem szybszy, co rekompensuje niekiedy dłuższą drogę do celu. Ponadto przycisk startu znajduje się na środku w dolnej części ekranu, co według badań powinno przyspieszyć obsługę.

Aby upodobnić Windows 11 do poprzedniej wersji. Nawiasem mówiąc, w tym artykule nie uwzględniliśmy niektórych testów kliknięć.

Duża liczba opcji, które działały w systemie Windows 10, nie jest już dostępna. Microsoft rezygnuje z niektórych funkcjonalności, co czasem ma sens (menu start bez pełnego ekranu idzie w parze z eliminacją kafelków Windows 8/8.1/10, które były niepopularne); w innych miejscach radykalne odchudzenie jest irytujące (wybitnym przykładem jest pasek zadań z jego ograniczonymi opcjami).

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *