NASA

Różowe płomienie na Słońcu: NASA wyjaśnia wyjątkowe zjawisko.

Poniższy tekst zawiera linki reklamowe naszego partnera. Spójrzcie na poniższą fotografię. Została ona wykonana 8 kwietnia 2024 r., a więc w dniu wystąpienia na terenie USA całkowitego zaćmienia słońca. Autorem fotografii jest Keegan Barber, pracujący dla NASA.

Na zdjęciu widzimy moment, kiedy Księżyc całkowicie zakrył jasną tarczę Słońca, odsłaniając tym samym jego zewnętrzną atmosferę. Za czarnym dyskiem Księżyca, dwie najbardziej zewnętrzne warstwy atmosfery Słońca — biała korona i czerwono-różowa chromosfera — stają się widoczne na tle ciemnego nieba. W normalnych warunkach, w kontraście do niezwykle jasnego Słońca, są one niewidoczne dla ludzkiego oka. Na uwagę zasługuje zwłaszcza obszar różowych struktur, które wydają się wystrzeliwać ze Słońca.

Nie są to rozbłyski słoneczne, lecz równie imponujące zjawisko, znane jako protuberancja. Są to duże, często zapętlone wieże plazmy, które wyskakują z powierzchni Słońca i mogą tam pozostać, zakotwiczone nawet przez tygodnie lub miesiące. Protuberancje są na tyle duże, że możemy je dostrzec z odległości prawie 160 mln km. Wiele z nich jest wyższych niż średnica Ziemi (12 tys.

700 km), a niektóre gigantyczne obiekty są większe nawet niż osiem ziemskich średnic. Ich różowawy odcień na zdjęciu pochodzi od wodoru, który w wysokich temperaturach emituje czerwonawe światło.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *