F-102 Delta Dagger

F-102 Delta Dagger. Samolot, który miał ochronić USA przed atomowym atakiem ZSRR

F-102 Delta Dagger był pierwszym samolotem przechwytującym tego typu w USA, zbudowanym przez koncern Convair. Maszyna ta powstała w ramach programu 1954 Ultimate Interceptor, w odpowiedzi na zapotrzebowanie Pentagonu na samolot zdolny do przechwytywania radzieckich bombowców strategicznych. F-102 został zbudowany wraz z nowoczesnym systemem kontroli uzbrojenia, lecz firma Convair musiała zrezygnować z niektórych pomysłów z powodu problemów technicznych.

Samolot korzystał z wewnętrznej komory bojowej i miał na wyposażeniu pociski oraz rakiety. Po nieudanym debiucie, został poddany konstrukcyjnym usprawnieniom i w 1956 roku wszedł do służby w siłach USA. F-102 zastąpił poddźwiękowe myśliwce F-89 Skorpion, stając się głównym samolotem przechwytującym w USA.

Powstało aż tysiąc takich maszyn, które służyły nie tylko w USA, ale także w siłach Grecji i Turcji. Maszyna zaliczyła bojowy debiut w trakcie wojny w Wietnamie, pełniąc funkcje eskoroty dla bombowców oraz atakując cele na ziemi. Stopniowo zmieniano jego konfigurację, dodając mu systemy szukania i namierzania wroga, ostrzegania przed wrogimi radarami oraz zmodyfikowany system kontroli uzbrojenia.

W 1976 roku został wycofany z czynnej służby, a jego następcą był F-106 Delta Dart.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *