THAAD Deployment in South Korea

Chiny obawiają się amerykańskiego systemu THAAD. Oto powód

Korea Północna regularnie testuje pociski balistyczne, które przelatują nad terenem Korei Południowej. Mieszkańcy Korei Południowej słyszą wyjące syreny alarmowe, co sprawia, że sytuacja nie jest komfortowa. Korea Południowa potrzebuje broni do ochrony swoich mieszkańców, dlatego wdrożono system obrony THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

System ten został zaprojektowany do obrony przed pociskami balistycznymi krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, a jego działanie opiera się na wykrywaniu i niszczeniu pocisków balistycznych. Chiny sprzeciwiają się obecności THAAD w Korei Południowej, argumentując, że system ten podważa ich interesy bezpieczeństwa. THAAD został rozmieszczony na południe od Seulu i jest obecnie najbardziej efektywnym systemem likwidowania pocisków balistycznych, szczególnie poprzez skuteczny radar.

Jednak Chiny podejmują działania odwetowe, takie jak ograniczenie lotów turystycznych, aby wyrazić swój sprzeciw wobec obecności THAAD. Amerykańska obrona systemu THAAD skupiała się na potrzebie obrony przed północnokoreańskimi pociskami, ale inni mają wątpliwości co do tego, a także obawy związane ze wzajemnym zaufaniem między mocarstwami. W 2022 r. Korea Południowa wyraziła potrzebę zwiększenia obecności THAAD w kraju, co spotkało się z oporem Chin.

Temat obecności systemu THAAD w Korei stanowi element napiętych stosunków międzynarodowych, będąc jednocześnie manifestacją konfliktów interesów pomiędzy różnymi mocarstwami.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *