Ranga Dias

Twierdził, że znalazł wyjątkowy nadprzewodnik. Fizyk zmylił cały świat.

Zespół przyjrzał się bliżej pracy Ranga Diasa, który na początku marca 2023 r. pochwalił się światu swoim niezwykłym odkryciem. Twierdził wtedy, że odkrył nadprzewodnik zdolny do pracy w temperaturze pokojowej, czego nie udało się osiągnąć nigdy wcześniej.

Dias stał się sławny na całym świecie, a jego artykuły zostały opublikowane w renomowanych czasopismach, w tym Nature. Badacze z Uniwersytetu w Rochester udowodnili jednak, że wszystko było tylko wielkim kłamstwem.

Komisja stwierdziła, że Dias wielokrotnie mijał się z prawdą na temat danych, gdy pojawiły się pierwsze obawy o zgodność jego prac z faktami. Dochodzenie wykazało, że naukowiec dopuścił się wielokrotnej manipulacji, dostarczając sfabrykowanych, szczegółowych analiz mających potwierdzać występowanie nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej dla dwóch materiałów: CSH (mieszanina węgla, siarki i wodoru) oraz LuH (związku składającego się z lutetu i wodoru).

Okazało się jednak, że przedstawione przez niego informacje dotyczące podatności magnetycznej są fałszywe. Dodatkowo w swoim drugim artykule Dias wykluczył dane, które nie pokrywały się z zakładanymi przez niego wyniki, bo nie chciał ich przedstawiać.

Chodziło o nieregularne spadki i skoki dotyczące rezystancji, których obecność podważałaby twierdzenie o nadprzewodzącym zachowaniu LuH. W ich raporcie wspomniano również, że Dias „celowo wprowadził w błąd” wielu swoich kolegów, współautorów i redaktorów czasopism.

Nie robił tego jednak sam – Ashkan Salamat prawdopodobnie był zaangażowany w fabrykację surowych danych. Ujawnione dowody mają pokazywać, że “Diasowi nie można ufać” jako naukowcowi.

Może to oznaczać, że jego kariera naukowa właśnie się zakończyła.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *