Chivito Draculi

Astronomowie odkryli kosmiczną przekąskę w kosmosie. Chivito Draculi ma nawet kły.

Nie jest to pierwsze takie odkrycie — w 1985 r. zauważono obiekt o podobnym kształcie, nazwany Hamburgerem Gomeza, który okazał się małą gwiazdą oddaloną o około 900 lat świetlnych. Oba te obiekty są niezwykle podobne i znajdują się mniej więcej w podobnej odległości. Chivito Draculi i Hamburger Gomeza są rzadko spotykane i mogą reprezentować nową klasę młodych gwiazd, o której wiemy niewiele. Obie te gwiazdy nie znajdują się w typowych dla nich środowiskach, znanym jako gwiezdne żłobki, które są bogate w materiały, z których powstają nowe gwiazdy.

Zamiast tego, wydają się unosić w stosunkowo pustej przestrzeni. Chivito Draculi jest gorącą gwiazdą typu Herbig Ae, spalającą się w temperaturze około 8000 Kelwinów. Dysk otaczający gwiazdę rozciąga się na około 1650 jednostek astronomicznych i zawiera materiał o masie około 0,2 Słońca. Odkrycie to daje nowe możliwości badania procesu formowania się gwiazd i sugeruje, że młode gwiazdy mogą być bardziej powszechne, niż sądziliśmy, choć prawdopodobnie mimo wszystko nadal są rzadkie.

Pozostaje jednak wiele pytań dotyczących tego, w jaki sposób znalazły się tam, gdzie są, zupełnie same, w ciemności kosmosu.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *