Cooking Tools and Techniques

Jak przygotować domowy makaron? Ten sprzęt ułatwi ci proces.

Makaron, chociaż kojarzy nam się głównie ze słonecznymi Włochami lub nitkami pływającymi w polskim rosole, ma swoje miejsce w tradycji kulinarnej większości krajów. Przyjmuje różne kształty, a także różni się składnikami wykorzystywanymi do jego przygotowania.

Często używa się także jajek, jednak nie jest to konieczne. Do produkcji używa się nie tylko mąki pszennej — podstawą różnych rodzajów makaronu może być także mąka ryżowa, kukurydziana, orkiszowa, gryczana, ziemniaczana, jaglana, z ciecierzycy, czy z soczewicy.

Makaron można przygotować ręcznie, bez użycia specjalnej maszynki, jednak wymaga to większego nakładu pracy oraz cierpliwości. Wystarczy zaopatrzyć w składniki na wybrany typ makaronu, miskę, wałek, nóż oraz garnek z wodą.

Następnie ciasto należy rozwałkować — trzeba przepuścić je przez otwór między dwoma wałkami maszynki, kręcąc przy tym korbką. Rozwałkowany, gładki arkusz umieszcza się w specjalnym otworze z dołączoną nakładką, która pozwoli osiągnąć ostateczny, wybrany przez nas kształt makaronu.

Konstrukcja maszynki do makaronu składa się z rolki oraz regulowanej ramy, która pozwala dostosowywać grubość wałkowanego ciasta. W zależności od wybranego modelu (ręcznego lub elektrycznego) rolka jest napędzana przy pomocy korbki lub silnika.

Korzystanie z niej zapobiegnie sklejaniu się makaronu podczas gotowania. Gotowy, surowy makaron wystarczy rozłożyć na specjalnym wieszaku, a następnie poczekać do całkowitego wyschnięcia.

Gdy to nastąpi, makaron należy gotować w osolonej wodzie przez kilka minut.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *