F-35 Lightning II

NATO’s Airpower in Europe Grows Stronger – Russia’s Concerns Mount

Van informacji o zakupie najnowocześniejszych myśliwców świata przez kolejny kraj członkowski NATO została przekazana pod koniec stycznia 2024 r. Grecja będzie musiała dokupić ten sprzęt oddzielnie, podobnie jak Polska, która w 2020 r. zakupiła sprzęt za 18,5 mld zł. We wrześniu 2023 r. sprzęt ten zakupili Niemcy. Polska otrzymać ma pierwsze myśliwce F-35 Lightning II w 2026 r. Jest to znaczące wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części świata i wyraźny sygnał dla Rosji, że Europa stawia na nowoczesne lotnictwo.

Samolot F-35 Lightning II jest zdolny do operowania w każdych warunkach pogodowych i został zaprojektowany zarówno do osiągania przewagi w powietrzu, jak i misji atakowania celów na ziemi. Maszyna jest też budowana w trzech różnych wersjach: F-35A, F-35B i F-35C. Samolot w dużej mierze był zaprojektowany na bazie doświadczeń wyniesionych z procesu konstrukcyjnego samolotów F-22.

F-35 to relatywnie ciężka maszyna, która w swojej najlżejszej wersji waży ok. 13 t, jednak dysponuje doskonałymi właściwościami lotniczymi, stabilnością lotu oraz dużym zasięgiem. Wewnętrzne zbiorniki paliwa F-35 są dwa razy większe niż w kultowym F-16.

Najbardziej zaawansowanym elementem konstrukcji myśliwca jest jego awionika połączona z całą gamą czujników i systemów komputerowych, dzięki którym F-35 to konstrukcja idealnie sprawdzająca się na polu walki, umożliwiająca wymianę informacji między różnorodnymi jednostkami.

Inne parametry samolotu obejmują relatywnie niedużą maksymalną prędkość na poziomie liczby Macha 1,6, dobre przyśpieszenie przy prędkościach poddźwiękowych oraz zasięg maszyny wynoszący ok. 1,2 tys. km na wewnętrznym zbiorniku. Maksymalny pułap F-35 to 15 km, a samolot wytrzymuje manewry przy przeciążeniu ponad 9 g.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *