News

Najlepsze podzespoły PC w roku 2023 – Komputer Świat

W roku 2023 na rynku komponentów PC pojawiło się wiele mieszanych emocji. Pojawiały się ciekawe produkty, ale rynek został również zalany nijakością z powodu załamania i inflacji. W rezultacie budowanie pecetów stało się bardziej przystępne cenowo, ale rzadko kiedy wywoływało większy entuzjazm.

W tym roku pojawiły się pewne trendy i wyróżniające się komponenty. AMD wprowadziło nowy schemat nazywania procesorów mobilnych, ale wykorzystało go również do oznaczania procesorów, które różniły się niewiele od poprzednich. Intel natomiast wprowadził dziwne nazwy dla swoich chipów desktopowych. Twórcy procesorów mają trudność w odświeżaniu swojego portfolio co roku i często sięgają po antykonsumenckie praktyki.

Najlepszym procesorem roku 2023 okazał się AMD Ryzen 7 7800X3D. Jest to nie tylko najwydajniejszy gamingowy procesor na rynku, ale również energiaoszczędny. Dodatkowo, nie jest najdroższym procesorem AMD, co oznacza, że gracze nie muszą płacić za dodatkowe rdzenie, których nie potrzebują.

Na rynku kart graficznych zauważalne było zmniejszenie cyklu wydawniczego nowych generacji. Nvidia i AMD próbują zwiększyć marże swoich produktów. Efektem tego są wysokie ceny i trudności dla entuzjastów, którzy chcą kupić najnowszą generację kart graficznych. Jednak pojawiły się świetne promocje na karty poprzednich generacji, zwłaszcza na Radeony serii RX6000. Niestety, nie przekłada się to na większy udział AMD w rynku kart graficznych. Nagrodą dla najlepszej karty graficznej roku 2023 jest Intel Arc A750, A770 za ich dopracowane sterowniki i rozwijanie techniki skalowania obrazu XeSS.

Na rynku nośników SSD wiele działo się w roku 2023. Ceny pamięci RAM i SSD spadły, co pozwoliło na zakup porządnych nośników o większej pojemności. Pojawiły się również krótsze SSD M.2 dedykowane dla Steam Decka i urządzeń steamdeckopodobnych. Pojawiły się także pierwsze nośniki SSD PCIe 5.0. Najlepszym SSD roku 2023 został Lexar NM790, który oferuje dobrą wydajność w przystępnej cenie.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *