Perseverance NASA Mars Mission

NASA ma duży problem: plan wysłania skał z Marsa się sypie.

Misja Łazika Perseverance NASA na Marsie już zebrała ponad 20 próbek skał z krateru Jezero. Naukowcy uważają, że te próbki mogą dostarczyć istotnych informacji na temat historii planety, włącznie z potencjalnymi dowodami na istnienie życia na Czerwonej Planecie w przeszłości.

Początkowy plan NASA zakładał powrót próbek na Ziemię za pomocą dwuczęściowego systemu odzyskiwania lądownika. Jednak teraz NASA rozważa porzucenie tego pomysłu z powodu wysokich kosztów.

Instytucja planuje zastosować lżejszy i tańszy lądownik, którego wybór ma zostać dokonany przez przetarg. Termin składania wniosków upływa 17 maja, a planowane zmiany w misji zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku.

Transport próbek z Marsa na Ziemię mógłby być kluczowy dla rozwoju systemu dwukierunkowej podróży na Marsa, co jest istotne z perspektywy przyszłych misji załogowych. Dodatkowo, próbki mogą zawierać informacje potwierdzające istnienie życia na Marsie w przeszłości, co stanowi znaczący obszar zainteresowania dla NASA.

Jednakże, zmiana harmonogramu transportu próbek nie wpłynie na cele naukowe misji Łazika Perseverance, w tym plany zbadania terenu poza kraterem Jezero. Próbki zebrane poza kraterem będą zawierać starożytne skały Marsa, reprezentując warstwy starsze niż te, które do tej pory widziane były w kraterze.

Jest to istotne, ponieważ próbki te mogą dostarczyć informacje o ewolucji geologicznej Marsa oraz o wpływie wody, która kiedyś przepływała przez planetę.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *