WordPress - Internet Security

Otrzymałeś taki SMS? Nie klikaj w niego, bo zapłacisz nawet 1300 zł.

Piszę o sprawie, o której napisał serwis Niebezpiecznik.pl. Trzeba przyznać, że to jedna z bardziej cwaniackich prób wyłudzenia pieniędzy od miesięcy. Najpierw otrzymujemy SMS z informacją o “ryzyku dokonania nowego wpisu na listę dłużników”.

Co więcej, w wiadomości znajduje się nasze imię i nazwisko! Po kliknięciu w link, nic się nie dzieje… Jednak otrzymujemy duży przycisk z napisem “Zamów Raport” i zapewnieniem, że nie poniesiemy jakichkolwiek opłat PRZED otrzymaniem raportu. Po wciśnięciu “Zamów Raport” zgadzamy się na wykonanie zlecenia sprawdzenia nas w bazie windykacyjnej, a usługa ta, wg regulaminu, kosztuje… 1299 zł.

Można bardzo łatwo nadziać się na to oszustwo przez zwykłą nieuwagę. Pozostaje pytanie, skąd nasze imię i nazwisko i numer pojawiły się w bazie firmy, która sprzedaje tę “usługę”. Najbardziej prawdopodobna odpowiedź to wyciek bazy danych — takie paczki z danymi najczęściej uwzględniają właśnie imię, nazwisko, numer telefonu, czy e-mail, jako że często nie są to informacje szyfrowane w bazach danych, z których później wyciekają.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *