F-35 Stealth Fighter

Polskiej nazwy myśliwca F-35 wybierać będą internauci.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze myśliwce F-35 zakupione przez Polskę trafią do naszej armii na początku 2026 r., czyli już relatywnie niedługo. Najpierw, do 18 kwietnia, sztab generalny zbiera propozycje nazwy polskiego myśliwca pod powyższym wpisem w serwisie X. Osoba, której nazwa wygra głosowanie, otrzyma “możliwość uczestnictwa w uroczystościach związanych z wprowadzeniem myśliwca do służby”.

F-35 jest zdolny do operowania w każdych warunkach pogodowych i został zaprojektowany zarówno do osiągania przewagi w powietrzu, jak i misji, których zadaniem jest atakowanie celów na ziemi. F-35 doskonale sprawdza się także do zadań z zakresu prowadzenia wojny elektronicznej, przeprowadzania zwiadu i zbierania danych wywiadowczych. Pod względem swojego wyposażenia z zakresu elektroniki i systemów komputerowych F-35 to prawdopodobnie najnowocześniejszy samolot, jaki lata obecnie na świecie.

F-35 jest tzw. samolotem bojowym piątej generacji. Samolot w dużej mierze był też zaprojektowany na bazie doświadczeń wyniesionych z procesu konstrukcyjnego samolotów F-22.

35 proc. jego kadłuba wykonano z materiałów kompozytowych, co sprawia, że jest to relatywnie ciężka maszyna. Jest to także maszyna o doskonałych właściwościach lotniczych, dysponująca znakomitą stabilnością lotu oraz dużym zasięgiem – wewnętrzne zbiorniki paliwa F-35 są dwa razy większe niż w kultowym F-16!

Najbardziej zaawansowanym elementem konstrukcji myśliwca jest jego awionika połączona z całą gamą czujników i systemów komputerowych, dzięki którym F-35 to niejako “samolot przyszłości”. Samolot od początku był też budowany z myślą o przyszłych ulepszeniach z zakresu oprogramowania, czujników czy elementów kokpitu, co przełoży się na jego dłuższą żywotność. Planuje się, że F-35 będzie latał aż do lat 70.

XXI w. Kolejnym ważnym elementem tej konstrukcji, jest jego charakterystyka stealth. Technologia stealth ma dziś tak wielkie znaczenie i stanowi tak duży atut tej maszyny. Jeśli chodzi o uzbrojenie F-35, to samolot korzysta z wewnętrznych komór uzbrojenia, tak aby zachować charakterystykę stealth.

Całkowita masa uzbrojenia wynosi dzięki temu aż 8,2 t i obejmuje szeroką gamę pocisków, rakiet oraz bomb. Jeśli chodzi o zasięg maszyny, to wynosi on ok. 1,2 tys. km na wewnętrznym zbiorniku.

Maksymalny pułap F-35 to z kolei 15 km, samolot wytrzymuje też manewry przy przeciążeniu ponad 9 g.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *