Wojsko Rosyjskie

Okręt wojenny Rosji w ogniu. Wywiad Ukrainy chwali udaną operację.

7 kwietnia 2024 r. okręt rakietowy Sierpuchow został uszkodzony w wyniku pożaru na terytorium wrogiej bazy morskiej w Bałtyjsku, w obwodzie królewieckim Rosji. Informację tę podaje ukraińska służba wywiadowcza w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Wraz z komunikatem ukazało się nagranie z wnętrza okrętu, pokazujące moment, w którym rozpoczyna się pożar na jego pokładzie. Ukraińcy nawiązują do czasu, jaki będzie potrzebny na przywrócenie zdolności bojowej Sierpuchowa, podkreślając, że uszkodzeniu uległy m.in.

systemy elektroniczne odpowiedzialne za komunikację. Sierpuchow to jednostka należąca do nowoczesnych fregat typu Bujan, stanowiących jeden z najnowszych okrętów wojennych Rosji.

Okręt ten dołączył do sił Moskwy w 2015 r., co oznacza, że operacja Ukrainy mogłaby spowodować znaczne koszty dla Kremla w związku z koniecznością przeprowadzenia remontu. Okręty typu Bujan są relatywnie nieduże, ale posiadają potężne uzbrojenie, w tym działo morskie kal.

100 mm, dwa szybkostrzelne działka morskie kal. 30 mm, pociski przeciwpowietrzne Komar, a także dwie wyrzutnie nowoczesnych pocisków manewrujących Kalibr lub Onyks.

Koszt jednego takiego okrętu wynosi co najmniej kilkadziesiąt milionów dolarów, a Rosja obecnie posiada 14 takich jednostek.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *