Red Dead Redemption 2

Cyberpunk 2077 i Red Dead Redemption 2 uruchomione na smartfonie!

Wydajność układów graficznych w smartfonach zwiększa się błyskawicznie i możliwe jest uruchomienie na telefonie wielu gier AAA znanych z Windowsa. Tym razem na smartfonie udało się włączyć tak wymagające gry, jak Cyberpunk 2077 czy Red Dead Redemption 2!

Oczywiście takie gry do działania na Androidzie wymagają emulacji, co znacznie zaniża potencjalną płynność animacji. W tych przypadkach nie można jeszcze mówić o komfortowej rozgrywce.

Jednak starsze gry, jak Wiedźmin 3, GTA V czy Fallout 4 można już przejść na smartfonie, a kupno Nintendo Switch czy Steam Deck może okazać się zbędne. Foto: Serg Pavlov / YouTube.

Cyberpunk 2077 na Qualcomm Snapdragon 8 gen 3
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera. RDR2 to duża gra AAA na konsole i PC z akcją osadzoną na Dzikim Zachodzie z początku XX wieku.

Choć od jej wydania minęło już kilka lat, to ze względu na przywiązanie twórców do detali i otwarty, ogromny świat, gra wciąż stanowi spore wyzwanie dla sprzętu komputerowego. Jednak youtuber Serg Pavlov był w stanie uruchomić RDR2 na smartfonie, a wykorzystał do tego naprawdę mocne urządzenie.

Pavlov korzystał bowiem z jednego z najwydajniejszych telefonów gamingowych na rynku, czyli z REDMAGIC 9 Pro. Telefon bazuje na chipie Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 z układem graficznym Adreno 750.

Grę z Windowsa udało się uruchomić na urządzeniu z Androidem dzięki emulatorowi o nazwie Mobox. Choć w menu gra działa całkiem płynnie, tak niestety po wczytaniu mapy płynność animacji jest już bardzo niska.

Przy rozdzielczości 1280 × 720p, przy korzystaniu z API DirectX 12 oraz jakości grafiki na poziomie niskim, przez większość czasu płynność utrzymuje się na poziomie poniżej ok. 10 kl./s. Ponadto w grze pojawiało się też wiele błędów, artefaktów czy braków tekstur.

To niestety oznacza, że w praktyce granie w RDR2 na telefonie zdecydowanie nie będzie komfortowe. To jednak nie wszystko.

Jakiś czas temu Pavlov na smartfonie uruchomił nawet Cyberpunka 2077! Mimo to w tym przypadku płynność animacji była już znacznie lepsza.

Przy rozdzielczości 1280 × 720p, jakości grafiki na poziomie niskim z włączonym FSR, liczba generowanych klatek wahała się od 10 kl./s do 30 kl./s, a średnio wynosiła około 20 kl./s. Przez to granie w Cyberpunka na smartfonie było bardziej płynne niż w przypadku RDR2.

Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że gdyby nie konieczność emulowania środowiska Windows, płynność w grach byłaby znacznie wyższa, a smartfon w zupełności mógłby wystarczyć do grania w wiele innych gier AAA znanych z komputerów stacjonarnych. Dla porównania, na iPhone’a dostępne są takie gry jak Death Stranding czy Resident Evil Village, które dzięki oficjalnemu wsparciu działają natywnie (bez emulacji) i zapewniają jakość oraz płynność przypominające granie na konsoli, mimo że GPU w chipie Apple A17 Pro jest znacznie słabsze od Adreno 750 w Snapdragonie.

Mamy nadzieję, że pewnego dnia zobaczymy ten sam poziom wsparcia na smartfonach z Androidem. Pavlov zastosował też dodatkowe, zewnętrzne (przyczepiane do tylnego panelu) chłodzenie telefonu, aby podzespoły mniej się nagrzewały i nie obniżały wydajności.

Można też dodać, że twórca wykorzystywał ten sam emulator do uruchamiania wielu innych gier z PC, między innymi Wiedźmin 3 czy Kingdom Come: Deliverance, które w przeciwieństwie do RDR2, zaskakująco dobrze działały na urządzeniu ze Snapdragonem 8 Gen 3. Tym samym robi ogromne wrażenie fakt, że telefon jest w stanie uruchomić tak duże, wymagające gry.

Jeżeli chcesz grać w gry nie tylko przed komputerem stacjonarnym, ale nie chcesz korzystać z emulatorów ani czekać na gry w natywnych wersjach na Androida, to poniżej kilka linków do popularnych konsol przenośnych:

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *