Desertcross 1000-3 UTV

Rosjanie giną przez broń. Putin marnuje ćwierć miliarda?

Wtedy to trafiony transporter zapalił się, ciężko raniąc jednego z rosyjskich żołnierzy. Kolejny materiał wideo pokazuje, że lekki “bojowy wózek golfowy” rzeczywiście nie jest najlepszym sprzętem do walki z obrońcami Ukrainy, którzy dysponują praktycznie nieograniczonymi zasobami dronów kamikadze.

W spotkaniu z głowicą RPG, podczepioną pod bezzałogową jednostkę, załoga odkrytego z każdej strony pojazdu Desertcross 1000-3 nie ma najmniejszych szans. Do końca 2023 r. Siły Zbrojne Rosji posiadały 537 sztuk chińskiego UTV w podstawowej konfiguracji i 500 z dodatkami, a kolejnych 1090 sztuk ma zostać dostarczonych w pierwszym kwartale 2024 r.

Pojazdy Desertcross 1000-3 UTV, produkowane przez chińską firmę Aodes Industries, są — według przedstawicieli rosyjskich władz — “dostosowane do rosyjskich warunków”.

Zmiany względem oryginalnego projektu obejmują m.in. instalację ogrzewania, modyfikację kabiny dla zwiększenia komfortu oraz wzmocnienie zderzaków, aby poprawić wytrzymałość w zróżnicowanym terenie.

Podstawowa konfiguracja Desertcross 1000-3 UTV kosztuje 1,58 mln rubli (około 70 tys. zł).

W przypadku jednostek z dodatkowymi funkcjami, koszt wzrasta do 2,1 mln rubli (około 93 tys. zł).

Desertcross 1000-3 UTV to pojazd terenowy przeznaczony do zastosowań wojskowych, takich jak patrolowanie, zwiad, misje poszukiwawczo-ratownicze, a także transport materiałów w trudnym terenie. W porównaniu do rosyjskiego AM-1 ATV, Desertcross 1000-3 ma zwiększoną ładowność o ponad 50 proc.

Desertcross 1000-3 posiada ładowność 550 kg, masę całkowitą 1600 kg i miejsce dla trzech żołnierzy piechoty. Jest napędzany benzynowym silnikiem dwucylindrowym z elektronicznym wtryskiem paliwa (EFI), elektronicznym sterowaniem zapłonem i chłodzeniem cieczą, o pojemności 1000 cm sześc., który generuje od 85 do 87 KM.

Pojazd jest wyposażony we wspomaganie kierownicy, wyciągarkę o udźwigu 2 t, zbiornik paliwa o pojemności 48 l i akumulator 12 V. Układ napędowy tego niewielkiego pojazdu pozwala na płynną zmianę sposobu przekładania mocy na jedną lub dwie osie. Desertcross 1000-3 jest wyposażony w niezależne zawieszenie z podwójnymi wahaczami.

Układ hamulcowy oparty jest na hydraulicznych tarczach, zarówno z przodu, jak i z tyłu.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *