Starlink

Ukraiński wywiad potwierdza: Rosjanie korzystają ze Starlink. Elon Musk komentuje.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera. Przedstawiciele ukraińskiego wywiadu wojskowego (GUR) potwierdzili w niedzielę, że rosyjscy okupanci korzystają na linii frontu z systemów łączności satelitarnej Starlink.

“Przechwycone przez radio rozmowy najeźdźców wskazują, że terminale Starlink zostały zainstalowane na przykład w jednostkach 83. brygady desantowo-szturmowej rosyjskich sił zbrojnych w celu zapewnienia dostępu do Internetu” — czytamy w komunikacie na stronie. Podane oddziały działają w obwodzie donieckim.

Andrij Jusow, przedstawiciel GUR, stwierdził w komentarzu dla RBC-Ukraina, że skala wykorzystania terminali Starlink przez Rosjan w wojnie rośnie. — Tak, to prawda.

Odnotowano przypadki użycia wspomnianych urządzeń przez rosyjskich okupantów. To zaczyna nabierać charakteru systemowego — stwierdził, cytowany przez stronę rządową.

Czytaj też: [Ukraina dziękuje Polsce za Starlink. Zaprzeczył on doniesieniom, że to właśnie jego firma dostarcza Rosji satelity komunikacyjne.

— czytamy we wpisie. Dodał też, że Starlink nie będzie się łączył z urządzeniami w Rosji.

Ukraińscy żołnierze powiedzieli dziennikarzom lub napisali na portalu X, że terminale Starlink są dostarczane do Rosji przez pośredników, takich jak Dubaj, poinformował “Kyiv Independent”. SpaceX dostarcza terminale Starlink Ukrainie od 2022 r.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *