Pompy Ciepła w Polsce

Gaz czy pompa ciepła? Eksperci doradzają, która opcja jest bardziej opłacalna.

Sprzedaż pomp ciepła i innych urządzeń grzewczych spadła w 2023 r., co spowodowało niezadowolenie użytkowników z wysokich rachunków za prąd. Brak wsparcia rządu dla osób ogrzewających domy pompami ciepła w połączeniu z rosnącymi cenami energii może być jednym z powodów. W 2022 r. wprowadzono [jakieś zmiany], co sprawiło, że obecnie obserwujemy spadek cen gazu, co czyni kotły wykorzystujące to paliwo bardziej atrakcyjnymi inwestycjami.

Z perspektywy dwudziestoletniego okresu eksploatacji, pompa ciepła jest tańszym rozwiązaniem, choć w krótkoterminowej perspektywie posiadacze pomp ciepła mogą doświadczyć wzrostu kosztów. Przewiduje się, że do końca dekady ceny energii elektrycznej spadną, przede wszystkim dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii, podczas gdy koszt gazu będzie rósł z powodu nadchodzących opłat za emisje z tego źródła. Adamczewski komentuje, że obecnie istnieje problem dla posiadaczy pomp ciepła, którzy muszą płacić więcej w okresie przejściowym.

Pomimo tego, że kotły wykorzystujące gaz wydają się bardziej opłacalne obecnie, długoterminowo pompa ciepła jest korzystniejszym wyborem. Być może warto wziąć pod uwagę te czynniki przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w urządzenia grzewcze.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *