F-16 Fighting Falcon

Polskie F-16 stracą potężną broń – Agencja Uzbrojenia odwołuje przetarg

Szesnastki powinny być zatem regularnie dozbrajane i ulepszane, i wydawało się, że wkrótce nasi piloci będą mogli korzystać z nowych bomb penetrujących, czyli np. do niszczenia bunkrów.

50 kg. Ten plan, przynajmniej na razie, jest już jednak nieaktualny.

Agencja Uzbrojenia poinformowała bowiem, że przetarg na zakup uzbrojenia został unieważniony, gdyż przedstawiona w przetargu oferta przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na zakup. F-16 został zaprojektowany jako klasyczny myśliwiec, ale ostatecznie maszyna przemieniła się w wielozadaniową konstrukcję zdolną do lotu w każdych warunkach atmosferycznych i realizacji różnorodnych zadań na współczesnym polu walki.

Cechy charakterystyczne F-16, to kokpit w stylu “bubble canopy” zapewniający pilotowi doskonałą widoczność, umieszczony z boku kabiny drążek sterowniczy, fotel zmniejszający przeciążenia działające na pilota oraz elektroniczny system sterowania lotem fly-by-wire. To właśnie w tej maszynie po raz pierwszy użyto zresztą tego rozwiązania.

F-16 został wyposażony też w jeden silnik, osiąga prędkość dwóch machów i był pierwszym myśliwcem zdolnym do wykonywania manewrów przy przeciążeniu aż 9 g (czyli gdy na maszynę i pilota działa 9-krotnie większa siła grawitacji). Dzięki relatywnie małej i lekkiej konstrukcji samolot jest też w stanie przyśpieszać nawet w locie pionowym.

Z ciekawostek warto również wspomnieć, że F-16 został celowo zaprojektowany jako samolot o obniżonej stabilności lotu, dzięki czemu jest to wyjątkowo zwrotna konstrukcja.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *