Fizyka czasu

Odkrycie naukowców: odwracalność czasu w szkle. Może to zmienić świat nauki

*W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera. *
W przypadku większości praw fizyki, strzałka czasu nie ma znaczenia. Możemy odwrócić równanie opisujące ruch obiektu, aby obliczyć jego początkową pozycję.

Tego typu prawa nazywamy odwracalnymi w czasie. Mimo tego niektóre zjawiska mają swój jasno określony koniec. Przykładowo, nie możemy odwrócić procesu rozbicia jajka na omlet.

Z punktu widzenia nauki, czas jest cechą drugiego prawa termodynamiki, które mówi o tendencji izolowanych systemów do bycia bardziej nieuporządkowanymi niż były w przeszłości. Nie jest jednak łatwo określić, co decyduje o tym, czy system materialny jest odwracalny w czasie, czy też napędzany entropią. Materiały takie jak szkło, składające się z przypominających ciecz zlepków cząsteczek, relaksują się do teoretycznie stabilnego stanu zgodnie z własnym zegarem napędzanym entropią.

Fizycy nazywają tę miarę starzenia czasem materialnym. Pomimo istnienia tej koncepcji od lat 70. XX wieku, nigdy nie została ona zmierzona eksperymentalnie.

Jak podkreśla główny autor badania, fizyk materii skondensowanej z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt, Till Böhmer, badanie tego zjawiska było ogromnym wyzwaniem eksperymentalnym, ze względu na powolny proces starzenia się szkła. Przewijając cały proces, niemożliwe staje się stwierdzenie, czy film jest odtwarzany do przodu, czy do tyłu. Jako całość, system jest skazany na osiągnięcie stanu określonego przez entropię.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *