Hong Kong-Zhuhai-Macao Bridge

Most śmierci w Chinach: Wyjątkowa konstrukcja, która nie ma sobie równych na świecie

Budowa mostu kosztowała ok. 20 mld dolarów i miano go ukończyć w 2016 r. Jednakże, oddano go do użytku ponad dwa lata po terminie z powodu trudności w realizacji projektu, które doprowadziły do śmierci co najmniej 18 pracowników. Most Hongkong-Zhuhai-Makau stał się niezwykły nie tylko ze względu na swoją długość, ale również ze względu na użycie 400 000 t stali, których zużycie mogłoby wystarczyć do zbudowania 60 wież Eiffla. Most ten jest przystosowany do trzęsień ziemi i tajfunów oraz składa się z dróg łączących, wiaduktów i tuneli.

Pierwszy etap Wielkiego Obszaru Zatoki obejmujecego Hongkong, Makau i dziewięć innych miast w południowych Chinach został zrealizowany za pomocą tego mostu, który ma kluczowe znaczenie dla regionu zamieszkałego przez ponad 68 mln osób. Należy pamiętać, że przejazd przez most wiąże się z opłatą, a brak obsługi transportu publicznego i kolejowego stanowi celowe ograniczenie. Choć początkowo szacowano, że przez most będzie przejeżdżało ok. 9,2 tys.

pojazdów dziennie, to wartość ta została zmniejszona w miarę pojawiania się alternatywnych dróg. Budowa mostu spotkała się z krytyką z powodu licznych wypadków, śmierci pracowników, oraz obaw dotyczących wpływu na środowisko. Pomimo kontrowersji, ukończenie mostu jest uznawane za ważną realizację, która umożliwiła fizyczne połączenie Hongkongu z kontynentem, ułatwiając życie mieszkańcom obu stron Rzeki Perłowej.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *