Bankowa awaria w Zambrowie

Customers’ data encrypted: Hacker attack on Cooperative Bank

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera.

Na początku bank informował tylko o awarii, ale potem pojawiła się bardziej konkretna informacja. “W dniu 16 stycznia 2024 r. zaobserwowano problemy z funkcjonowaniem systemu bankowego. Po dokonaniu analizy stwierdzono, iż dane klientów zostały zaszyfrowane” — czytamy w komunikacie.

Poinformowano, że od razu po zidentyfikowaniu problemu systemy informatyczne zabezpieczono i zaczęto prace nad przywróceniem funkcjonalności systemu. Obecnie bank przywrócił dostępność wszystkich usług, takich jak: bankowość elektroniczna dla klientów indywidualnych i firmowych, szybkie przelewy Express Elixir, usługa mojeID, PayByNet, BLIK, BLIK przelew na telefon. Dostępna jest również aplikacja mobilna mobileNet, ale wymaga ona ponownego sparowania urządzenia. Aby ponownie skorzystać z bankowości elektronicznej, trzeba zmienić hasło — klienci muszą zadzwonić na jedną ze wskazanych przez bank infolinii czynną całodobowo. Bank Spółdzielczy w Zambrowie jest bankiem zrzeszonym — należy do BPS.

Systemy nie są połączone, więc atak nie stwarza zagrożenia dla innych placówek. Jak podaje portal Sekurak, incydent „jest izolowany, zatem nie może spowodować zaszyfrowania danych w jakimkolwiek innym Banku Spółdzielczym z Grupy BPS ani w Banku BPS.”

Mimo to atak hakerów na bank w Zambrowie nie jest odosobnionym przypadkiem. Jak wynika z raportu firmy Check Point, przeciętne przedsiębiorstwo z polskiego sektora bankowo-finansowego atakowane jest ponad 1,1 tys. razy tygodniowo.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *