News

Katastrofa rosyjskiego samolotu Ił-76 z jeńcami z Ukrainy na pokładzie w Moskwie

W tekście przedstawiona jest informacja o tragicznym wypadku samolotu transportowego Ił-76, który rozbił się w obwodzie biełgorodzkim 24 stycznia br. podczas rutynowego lotu. Zdarzenie miało miejsce około godziny 11:00 czasu moskiewskiego (10:00 czasu polskiego).

Ił-76 jest bardzo cennym zasobem dla Rosjan i w dalszej części tekstu czytelnik może dowiedzieć się dlaczego. Jest to ogromna i potężna maszyna o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 50,5 metra. Samolot wyposażony jest w cztery silniki turboodrzutowe o ciągu 117,7 kilonutonów każdy. Dzięki temu jest w stanie osiągnąć prędkość przelotową około 750 kilometrów na godzinę. Ił-76 może operować na pułapie do 13 tysięcy metrów i jego ładowność waha się między 48 a 60 tysiącami kilogramów, w zależności od wersji.

Interesującą cechą samolotu jest możliwość zainstalowania na pokładzie uzbrojenia, takiego jak działka kalibru 23 mm i bomby o masie 500 kg. W wersji MD, Ił-76 może pomieścić nawet 240 żołnierzy desantu. W czasie radzieckiej interwencji w Afganistanie w latach 1979-1989 maszyny Ił-76 przewiozły niemal 800 tysięcy żołnierzy i ponad 300 tysięcy ton ładunku, wykonując prawie 15 tysięcy lotów.

Podsumowując, wypadki takie jak ten, który miał miejsce w obwodzie biełgorodzkim, przypominają nam o ryzyku, jakie wiąże się z lotnictwem. Jednocześnie jednak, samolot Ił-76 pozostaje ważnym i niezastąpionym narzędziem dla Rosjan, dzięki swoim imponującym osiągom i zdolnościom transportowym.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *